Rzeka Płoska

Rzeka Płoska

Rzeka Płoska stanowi lewy dopływ Supraśli o długości 32,21 km. Wypływa ze źródła w okolicach Tatarowiec. Przepływa przez Zajmę, Przechody, Królowy Most, Rozalin i Półtoraczkę. W okolicach Krzemiennego wpada do Supraśli. Średnia szerokość rzeki wynosi 2-5 m, a średnia głębokość: 0,5 m. Jednym z jej dopływów jest Świniobródka.

Spływ kajakowy rzeką Płoską

Rzeka ma dość szybki nurt, meandry, w górnym biegu dosyć wysokie brzegi, sztuczne progi i jazy w dolnym biegu. Stanowi świetny szlak wodny dla spływów kajakowych o bardzo dużych walorach przyrodniczych. Spływ kajakowy rzeką Płoską możliwy jest na odcinku o długości 8,3 km. Szlak kajakowy zaczyna się w Królowym Moście, a kończy w okolicy miejscowości Krzemienne, gdzie Płoska wpada do rzeki Supraśl. Dalsza część spływu może być kontynuowana rzeką Supraśl do miejscowości Supraśl, gdzie można zorganizować sprawne i wygodne „odebranie z wody”. Podczas spływu można napotkać liczne zatopione korzenie oraz zwalone drzewa. Dolina tej rzeki to głównie łąki i pastwiska. Rzeka Płoska była w przeszłości uregulowana na całej swej długości, jednak obecnie postępuje jej samoczynna renaturyzacja.
Obecnie przed mostem w okolicy Cieliczanki (około 1,7 km przed miejscem gdzie rzeka Płoska wpada do rzeki Supraśl; GPS 53.180522, 23.418011), spływ rzeką na odcinku blisko 50-70 metrów jest całkowicie niemożliwy. W miejscu tym zalega kilkadziesiąt powalonych drzew, które całkowicie uniemożliwiają przeprawę wodą. Konieczna jest przenoska oraz transport kajaka prawym brzegiem rzeki przez łąkę. Wodowania dokonać najlepiej około 20m przed samym mostem, brzeg jest tu dosyć wysoki, dno przy brzegu muliste.
Ostatnią przeszkodę napotkać można już kilkadziesiąt metrów dalej, za mostem drogowym, jest to próg wodny z powalonym drzewem tuż nad nim. Możliwy jest przepływ samego kajaka pod konarem, ale przeprawa wymaga jednak wyjścia z kajaka – przenoska nie jest konieczna. Próg nie powinien stanowić większej trudności dla średnio wprawionych kajakarzy.